Shqiperia ende asnje projekt madhor per t’u financuar nga Kina

Marredhëniet me Kinen kanë filluar të intensifikohen. Kryeministri Rama ishte se fundi atje dhe ra dakord per disa projekte me peshe qe mund te financohen nga Pekini.
Ndoshta ka nje hendek mes dy vendeve. Pavaresisht te kaluares miqesore qe kemi patur me Kinen, tashme Shqiperia i ka zgjedhur partneret strategjike qe jane SHBA e BE. Nderkohe Serbia e cila prej kohesh eshte kunder kesaj rryme, ka zgjedhur vec Rusise dhe Kinen, si partnere strategjike, duke i bashkuar dhe nje element i rendesishem, fakti qe keto dy superfuqi kane te njejtin qendrim ndaj Kosoves, pra nuk e njohin.
Mendoj se ne kete kendveshtrim qeveria shqiptare mbetet e hapur per te forcuar bashkepunimin ekonomik dhe shkembimet tregtare me Kinen, por nuk mund te flitet per partner strategjik ne nje periudhe te afert. Një samit i bujshëm u zhvillua fillimisht më 25 prill 2012 në Varshavë me pjesëmarrjen e liderëve nga Europa Lindore. Kina premtoi aty mbi 10 miliardë dollarë investime që mund të preknin të gjitha vendet nga pjesa lindore e ish-murit të Berlinit.
Sipas kinezëve, janë europiano-lindorët që nuk kanë paraqitur sa ç’duhet projekte për financim nga fondi kinez që pret me interes propozime në pesë fusha: energji, bujqësi, turizëm, teknologji të reja të komunikacionit dhe infrastruktura. Shtetet qe do përfitojne jane Rumania, Bullgaria, Polonia, Hungaria, Slovakia, Republika Çeke, Sllovenia, Serbia, Mali i Zi, Kroacia, Bosnjë-Hercegovina, Estonia, Letonia, Lituania, Maqedonia dhe Shqipëria.  Eshte fakt se Shqiperia deri tani nuk ka paraqitur asnje projekt serioz. Ndersa samiti i radhes eshte planifikuar kete muaj ne Beograd, ku do te jete Serbia ajo qe do te firmose per nje nga projektet e medha qe do mbeshtetet nga fondi 10 mld dollare i Pekinit
0 Shares:
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Pa parti!

Pyetja më e sikletshme që bëhet rregullisht në këtë vend është: “Me ke parti je? Dhe kur përgjigjesh:…